Našim klientom poskytujeme komplexné interné vyšetrenia so zameraním na diferenciálnu diagnostiku a liečbu vnútorných ochorení. Väčšinu tvoria pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetici, nefrologickí, endokrinologickí a geriatrickí pacienti. Ďalšiu početnú skupinu tvoria pacienti s ochoreniami gastrointestinálneho traktu a neuroendokrinnými tumormi, ktorým navyše poskytujeme podľa potreby aj dispenzárnu starostlivosť.
Nasledujúci zoznam je ilustračný a zahŕňa len malé množstvo diagnóz a liečebných postupov, ktoré sú vždy presne uspôsobené potrebám pacienta.
V súčasnosti už existuje viacero možností liečby chronického srdcového zlyhávania, aj keď vyliečiť srdce tak, aby bolo opäť ako zdravé, zatiaľ nie je možné. Cieľom liečby je zníženie chorobnosti a úmrtnosti pacientov a zlepšenie kvality ich života. Dôležitá je spolupráca pacienta s lekárom, zmeny životného štýlu, ako aj užívanie predpísaných liekov. S postupom ochorenia môže byť potrebná aj chirurgická a prístrojová liečba. V úvode sa najčastejšie využíva medikamentózna liečba a režimové opatrenie, ktoré spočívajú v obmedzenom príjme tekutín.
Liečba spočíva v podaní látok, ktoré zabraňujú ďalšiemu narastaniu zrazeniny, stabilizujú aterosklerotické pláty, zlepšujú funkciu srdca a znižujú jeho nárok na prísun kyslíka, ďalej je pacientovi realizované echokardiografické vyšetrenie (ECHOKG) a v spolupráci s kardiológom rozhodnuté o vykonaní koronarografie.
Cieľom liečby je tlak znížiť a udržať v hodnotách pre normálny krvný tlak, čím sa zníži riziko rozvoja poškodenia ďalších orgánov. Liečba môže byť nefarmakologická, farmakologická alebo kombinácia oboch.
Indikácia k ústavnej liečbe je dekompenzácia ochorenia s príznakmi prekyslenia organizmu alebo nálezu katabolických produktov. Spočíva vo vnútro žilovej korekcii organizmu a v úprave minerálnych látok a opätovnom nastavení na dlhodobú liečbu.
Konzervatívna liečba spočíva v úprave metabolických a iných zmien sprevádzajúcich CHRI diétou a medikamentózne. Príjem tekutín je upravený podľa objemu moču. Príjem bielkovín sa u chorých s CHRI obmedzuje. Častá je potreba podpory močenia intravenózne podávanými liekmi.
Vyžaduje dostatok intravenózne podávaných tekutín - doplnenie krvného objemu. Vylúčenie liečiv poškodzujúcich obličky. Pre podporu organizmu sa podávajú aminokyseliny a glukóza. Podávané sú antibiotiká pri prípadnej infekcii. Lieky na podporu tvorby moču. Cieľom terapie je zabrániť ďalšiemu poškodeniu parenchýmu obličky, zabezpečiť výživu a metabolickú rovnováhu.
Liečba je veľmi komplikovaná a jej úspešnosť závisí od schopnosti organizmu vyrovnať sa s infekciou. Pacient musí byť umiestnený na oddelení intenzívnej starostlivosti, pretože prístroje nahrádzajú často zlyhávajúcu cirkuláciu krvi a dýchanie a hrozí mu zastavenie činnosti srdca či opuch mozgu. Komplexnú dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť dopĺňa liečba antibiotikami.
Pri liečbe BRPN volíme najčastejšie antibiotiká, ktoré podávame empiricky a upravujeme na základe mikrobiologického vyšetrenia. Doplnkovo môžeme použiť lieky proti suchému a dráždivému kašľu alebo lieky slúžiace k rozpusteniu hlienu. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín. Liečba typickej bronchopneumónie trvá 7-10 dní, atypickej 10-14 dní. U niektorých chorôb stafylokokmi a inými mikróbmi aj dlhšie. Vírusové infekcie sa liečia pokojom na lôžku, tekutinami a antipyretikami.
Zvyčajne je nevyhnutná hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Výživa sa podáva vnútožilovo. Bolesť sa tlmí silnými analgetikami, ale ani tie vždy neprinesú dostatočnú úľavu. Ak je príčinou kamienok blokujúci pankreatický vývod, dá sa odstrániť endoskopicky. Niekedy je nutný chirurgický zákrok a operačné odstránenie kamienka.
Krvácanie posudzujeme vždy ako závažnú situáciu. Nevyhnutná je hospitalizácia a pokoj na lôžku. Pri anemizácii (strate krvi) podávame erytrocytárnu masu a plazmu. U každého krvácania realizujeme endoskopické vyšetrenie na určenie zdroja krvácania. Ak je to technicky možné, je základom terapie endoskopické zastavenie krvácania. Vnútrožilovo sa podávajú vazokonstrikčné látky, látky zabraňujúce sekrécii žalúdočnej kyseliny, vitamín K a látky zvyšujúce zrážanlivosť krvi (ak sú indikované). Pri neúspechu konzervatívnej liečby je indikované chirurgické riešenie.
Achalázia (primárna porucha pohyblivosti pažeráka neznámej etiológie, charakterizovaná nekompletnou relaxáciou dolného pažerákového zvierača)
Základom liečby sú režimové opatrenia napr. mletá, alebo tekutá strava s vydatým zapíjaním.
Ku konzervatívnej liečbe patria lieky napomáhajúce relaxácii pažerákového zvierača.
Endoskopická liečba najčastejšie používaná u nás je roztiahnutie pažeráka prostredníctvom balóna a POEM (popísaný v časti operačné zákroky).
V rámci medikamentóznej liečby sa používajú lieky na zníženie tvorby, alebo ovplyvňujúce kyslosť žalúdočnej kyseliny. V prípade, že ide o peptický vred žalúdka alebo dvanástnika a je prítomný chronický aktívny zápal spôsobený Helicobacter pylori (HP), používa sa tzv. trojkombinačná liečba, ktorá obsahuje jednak silný liek proti tvorbe žalúdočnej kyseliny a dve antibiotiká
Podľa charakteru gastropatie sa rozhodne o liečbe: zníženie kyslosti žalúdka, použitie antibiotík na liečbu infekcie baktériou Helicobacter pylori, požitie látok blokujúcich tvorbu žalúdočných kyselín, alebo opačne pri ich nedostatočnej produkcii perorálna náhrada.
Nezávisle od príčiny je život ohrozujúci stav a vyžaduje komplikovanú a intenzívnu starostlivosť. Podávané sú lieky meniace pH v čreve a zvyšujúce jeho motilitu, antibiotiká potláčajúce rast baktérii, vnútro žilovo sú podávané podporné látky. Pri terminálnej insuficiencii pečene sa uvažuje nad transplantáciou pečene
V ďalšom texte nasleduje stručné vymenovanie najčastejších gastroenterologických diagnóz a postupov liečebno-preventívnej starostlivosti podľa lokalizácie:
Diéta pri nešpecifických črevných zápaloch musí byť prispôsobená aktivite a štádiu choroby. V aktívnom štádiu, ktoré je často sprevádzané krvavými hnačkami a/alebo bolesťami brucha pred stolicou, je potrebné obmedziť vlákninu v potrave (tzv. bezzvyšková diéta. Medikamentózna liečba má za základ v preparátoch ovplyvňujúcich zápalovú odozvu organizmu a imunitný systém samotný. Úzko spolupracujeme i s chirurgickými odbormi.
Vredová choroba žalúdka a dvanástorníka, gastritídy a gastropatie, duodenitídy.
Vykonávame: endoskopickú diagnostiku, odber biopsií na histologické vyšetrenie, medikamentóznu liečbu, dispenzarizáciu, liečbu infekcií Helicobacterom pylori, endoskopické zastavovanie krvácania.
Choledocholitiáza, benígne stenózy žlčových ciest, zápalové ochorenia, poranenia a autoimúnne ochorenia žlčových ciest, cysty podžalúdkovej žľazy.
Vykonávame: endoskopickú extrakciu kameňov, dilatáciu stenóz, drenáž, dispenzarizáciu pacientov
Angiodysplázie, coeliakia, Crohnova choroba, varixy tenkého čreva a poškodenia rôzneho pôvodu.
Vykonávame: : endoskopickú diagnostiku, odber biopsií na histologické vyšetrenie, medikamentóznu liečbu, dispenzarizáciu, dilatáciu stenóz, endoskopické zastavovanie krvácania.
Hemoroidy, annálne fissury, divertikulóza, nešpecifické črevné zápaly (Crohnova choroba, Ulcerózna kolitída a iné kolitídy), stenózy, angiodysplázie.
Vykonávame: : endoskopickú diagnostiku, odber biopsií na histologické vyšetrenie, medikamentóznu liečbu, dispenzarizáciu, dilatáciu stenóz, endoskopické zastavovanie krvácania.
Vykonávame: endoskopickú diagnostiku, odber biopsií na histologické vyšetrenie, odber cytologického materiálu, kefkové stery, dilatácie stenóz, drenáže stenóz.
Vykonávame: endoskopickú diagnostiku a liečbu endoskopickou polypektómiou alebo mukozálnou resekciou, dispenzarizáciu pacientov.
Chronické a ložiskové ochorenia pečene a cirhóza. Akútne nevírusové ochorenia pečene.
Vykonávame: diagnostiku a liečbu, prípravu pacientov pred transplantáciou pečene a dispenzarizáciu po nej.