Rozsah tu uvedený nepokrýva celé spektrum realizovaných vyšetrení na našej klinike. Všetky postupy sú uspôsobené potrebám pacientov a sú o nich včas a náležite informovaní.
Je základná neinvazívna diagnostická metóda, ktorou je možné s pomocou sonografických vĺn vyšetriť morfologickú štruktúru orgánov brušnej dutiny – pečene, pankreasu, žlčových a pankreatických vývodov, obličiek, močového mechúra, prostaty a sleziny.
Video-endoskopické vyšetrenia sú základné invazívne vyšetrenia tráviaceho traktu, ktoré nám umožňujú vyšetriť prakticky celý tráviaci trakt s použitím video-endoskopickej techniky. Okrem priameho pohľadu na sliznice tráviaceho traktu nám umožňujú základné diagnostické výkony – odber vzoriek sliznice a obsahu zažívacieho traktu, ako aj početné terapeutické výkony (popísané v časti operačné zákroky)
je vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástorníka. Hltan bude znecitlivený lokálnymi anestetikami vo forme spreju, cez ústnu dutinu sa zasúva ohybný optický prístroj. V prípade potreby, alebo ak si to želáte môžete dostať tabletku, alebo injekciu na upokojenie.
Je vyšetrenie celého hrubého čreva, menovite: konečníka, esovitej, zostupnej, priečnej, vzostupnej časti hrubého čreva, céka a ústia tenkého čreva (terminálneho ilea). Cez konečník sa zavádza ohybný prístroj. Počas vyšetrenia sa prístroj otáča a postupuje k ústiu tenkého čreva, často je nutná spolupráca pacienta zmenou polohy. Pred vyšetrením je každému pacientovi aplikovaná injekcia proti bolesti a na upokojenie, lokálne sa používa gél na znecitlivenie konečníka.
Je vyšetrenie tenkého čreva pomocou špeciálneho dlhého prístroja zakončeným balónom, ktorý nám umožňuje vyšetriť veľkú časť tenkého čreva. Priebeh vyšetrenia je podobný EGDS (uvedené vyššie) je však náročnejšie a trvá dlhšie, pre-medikácia sa podáva paušálne, alebo je pacient utlmený pod dozorom anestéziológa.
Je špičková invazívna diagnostická metóda, ktorou je možné s pomocou sonografických vĺn vysielaných zo zariadenia umiestneného na konci videoendoskopického prístroja vyšetriť morfologickú štruktúru orgánov brušnej dutiny z ich tesnej blízkosti – pankreasu, žlčových a pankreatických vývodov, sleziny, morfológiu samotnej steny tráviaceho traktu, ako aj zmeny anatomických štruktúr susediacich so stenami tráviaceho traktu. S pomocou endoskopickej ultrasonografie je možné uskutočniť vysoko špecializované operácie – drenáže žlčových ciest, drenáže cystických útvarov podžalúdkovej žľazy a oblasti okolitej oblasti. Priebeh vyšetrenia je podobný EGDS (uvedené vyššie) je však náročnejšie a trvá dlhšie, pre-medikácia sa podáva paušálne.
Je invazívne videoendoskopické vyšetrenie zamerané na diagnostiku (odber vzoriek zo zúžení žlčových ciest a pankreatického vývodu) a liečbu ochorení žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy (vyťahovanie kameňov upchávajúcich tieto vývody, zavádzanie hadičiek („stentov“ do zúžených miest). Priebeh vyšetrenia je podobný EGDS (uvedené vyššie) je však náročnejšie a trvá dlhšie, premedikácia sa podáva paušálne, alebo je pacient utlmený pod dozorom anestéziológa, podľa nálezu sa podávajú aj antibiotiká vnútrožilovo.
Použitím špeciálnej elektródy umiestnenej na konci tenkej hadičky zavedenej pacientovi cez nos sa pomocou snímacieho zariadenia zisťuje a zaznamenáva pH pažeráka. Vyšetrenie trvá 24hodín, je základným invazívnym diagnostickým vyšetrením na potvrdenie prenikania kyslého obsahu zo žalúdka do pažeráku ako aj poruchy jeho očisťovacích schopností a ich vzťah k ťažkostiam u pacientov s podozrením na refluxnú chorobu pažeráka (GERD, NERD).
Vyšetrenie impedancie pažeráka má veľký význam v diagnostike a diferenciálnej diagnostike refluxnej choroby pažeráka. V spolupráci s pH-metriou nám umožňuje rozlíšiť fyzikálne a chemické charakteristiky refluxátu. Vyšetrenie je vykonané s použitím špeciálnej elektródy, ktorá je zavedená pacientovi do pažeráka a s pomocou snímacieho zariadenia zaznamenáva zmeny odporu (impedancie), symptómy a aktivitu pacienta.
Vyšetrenie je vykonané s použitím špeciálneho manometrického katétra („hadičky“), ktorý je zavedený pacientovi do pažeráka a s pomocou početných tlakových senzorov sníma tlak a jeho zmeny v pažeráku. Vyšetrenie sa realizuje v pokoji, ale i pri pití tekutín a pri jedle. Manometrické vyšetrenie je nenahraditeľné v komplexnej diagnostike a diferenciálnej diagnostike porúch funkcie a pohyblivosti pažeráka.
Sú základné invazívne funkčné vyšetrenia zamerané na tvorbu a zloženie žalúdočnej kyseliny, ako aj s ňou súvisiace zmeny hladín hormónov podžalúdkovej žľazy (inzulín, gastrín) a žalúdka (gastrín). Sekrečné testy sú nenahraditeľnou súčasťou diagnostiky a diferenciálnej diagnostiky vzácnych neuroendokrinných nádorov pankreasu a pooperačných ochorení žalúdka s nadmernou tvorbou žalúdočnej kyseliny. Realizujú sa odberom štiav tenkou hadičkou zavedenou cez nos v pravidelných intervaloch, podľa druhu realizovaného testu trvajú od 10 minút do 3 hodín. Niekedy je ich nutné opakovať bez ako aj s terapiou.
Je lekárska vyšetrovacia metóda, ktorá sníma elektrické potenciály z oblasti srdca. Je jedna z najčastejšie používaných diagnostických metód v základnom vyšetrení fyzikálnych funkcií človeka. Elektrické impulzy sa snímajú a zaznamenávajú pomocou prístroja označovaného ako elektrokardiograf. Výsledný záznam sa označuje ako elektrokardiogram.
Je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela. V prípade potreby je použitá kontrastná látka, ktorá je aplikovaná vnútrožilovo, alebo cez ústa. U žien vo fertilnom veku je nutné vylúčenie gravidity.
Je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou magnetickej rezonancie umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela. V prípade potreby je použitá kontrastná látka, ktorá je aplikovaná vnútrožilovo, alebo cez ústa. Pacient musí lekára vopred upozorniť na kovové implantáty.
Je štandardná, základná a najrozšírenejšia neinvazívna diagnostická metóda, ktorá využíva fyzikálne vlastnosti takzvaných X-lúčov na vyhotovovanie statického aj dynamického obrazu ľudského tela a jeho častí.
Je neinvazívna diagnostická metóda, ktorá využíva fyzikálne vlastnosti takzvaných X-lúčov na vyhotovovanie statického aj dynamického obrazu. Na rozdiel od RTG vyšetrenie pacient vypije röntgen-kontrastnú látku a jej postup cez pažerák, žalúdok a tenké črevo a hrubé črevo sa sleduje pomocou opakovaného RTG-snímkovania.
Nezanedbateľnou súčasťou diagnostického a liečebného procesu je aj preštudovanie a v prípade potreby i skompletizovanie zdravotnej dokumentácie.
Najbežnejším a pritom najmenej spomínaným diagnostickým procesom je i odber krvi. Najčastejšie sa vykonáva odber zo žil hornej končatiny, ale v prípade potreby sa odbery vykonáva aj s iných povrchových žíl alebo centrálneho venózneho prístupu (popísaného v operačných zákrokoch). Z dôvodu špecifických odberov sa vykonáva i „odpich“ kapilárnej alebo tepnovej krvi.