Zdravé deti, ktoré boli narodené v termíne, pred prepustením z nemocnice absolvujú povinné, tzv. skríningové vyšetrenia. Ich cieľom je včasná diagnostika závažných ochorení v čase, keď nemajú žiadne klinické prejavy a vykonanie týchto vyšetrení odporúča vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR. Ide o niekoľko vyšetrení:
Okrem uvedených povinných vyšetrení sa u detičiek robí skríning kritických vrodených vývojových chýb srdca pomocou pulznej oxymetrie. Pri vyšetrení sa odmeria pomocou prístroja (pulzného oxymetra) saturácia krvi kyslíkom na pravej ruke a nožičke dieťaťa. Uvedené vyšetrenie s vysokou pravdepodobnosťou vylúči prítomnosť kritickej vrodenej vývojovej chyby srdca, ktorá by vyžadovala neodkladnú liečbu.
Ďalšími vyšetreniami vykonávanými nepovinne u novorodencov sú ultrazvukové vyšetrenia mozgu a obličiek. V prípade, že má novorodenec žltačku, na orientačné stanovenie jej závažnosti sa používa prístroj na meranie koncentrácie žlčového farbiva neinvazívne, cez kožu dieťaťa.
U detí chorých, predčasne narodených a všetkých, ktoré vyžadujú intenzívnu starostlivosť, sa vykonávajú rôzne vyšetrenia, ktorých cieľom je stanoviť správnu diagnózu a zvoliť najoptimálnejší spôsob liečby dieťaťa. V odôvodnených prípadoch sa vykonávajú aj vyšetrenia röntgenové, ultrazvukové, CT alebo magnetická rezonancia, v tomto prípade musí byť dieťa v celkovej anestézii.