Informácie rodičom, ktorí majú hospitalizované dieťa na Neo 3 – JVSN - Jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov
a Neo 2 – JIS - Jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin
Na JVSN poskytujeme komplexnú intenzívno - resuscitačnú a ošetrovateľskú starostlivosť nedonoseným, závažne a kriticky chorým novorodencom, na JIS komplexnú intenzívnu a ošetrovateľskú starostlivosť nedonoseným a chorým novorodencom. Ako súčasť perinatologického centra túto starostlivosť poskytujeme chorým novorodencom z celého regiónu severného Slovenska (Žilina, Čadca, Dolný Kubín, Trstená, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Bojnice), chirurgickým novorodencom aj z regiónu Považskej Bystrice a Popradu. V prípade požiadania ju poskytujeme novorodencom z celého Slovenska.
Narodenie nedonoseného, alebo ťažko chorého dieťaťa prináša do Vašej rodiny pochopiteľný strach, napätie a neistotu, smútok, sklamanie a bolesť. Strach o zdravie Vášho dieťaťa je vystupňovaný pobytom v cudzom nemocničnom prostredí, pocitom bezmocnosti priamo pomôcť svojmu dieťaťu, odlúčením od najbližšej rodiny a pri dlhších pobytoch často aj zvýšenou ekonomickou záťažou pre rodinu (drahé cestovanie, potreba uvoľnenia zo zamestnania atď.). Jednou zo základných úloh personálu na našom pracovisku je dôsledné poskytovanie informácií, psychická podpora matky a dostatočná komunikácia s rodičmi dieťaťa, ktorá je nevyhnutná na zníženie Vašej neistoty a úzkosti, zlepšenie vzájomnej spolupráce a vybudovanie pocitu dôvery, že Vaše dieťa je v tomto ťažkom období v správnych rukách.
Určite veľkou a nenahraditeľnou podporou pre dieťa je Vaša prítomnosť pri lôžku. Špecifický hlas, vôňa, dotyk rodičov znamená pre dieťa zaistenie pokoja a komfortu. Podľa stavu dieťaťa Vám personál vysvetlí ako nadviazať kontakt, kedy a na ktoré miesta sa môžete dieťaťa dotýkať. Pomôžeme Vám a budeme Vás nabádať k aktivitám ako sú:
Vstup na kliniku je vyhradený len pre rodičov v čase od 09:00 – 16:30 hod. a od 18:15 – 23:00 hod. Účasť otcov bude v prípade dojčenia ostatných matiek upravovaná a riešená individuálne. Návštevy ďalších príbuzných sú v súlade s predpismi zakázané. S akýmikoľvek príznakmi respiračného ochorenia vstup nie je dovolený.
Pri vstupe na oddelenie nahláste svoj príchod ošetrovateľskému personálu, ktorý Vás ďalej usmerní. Vo výnimočných situáciách sa môže stať, že Vám vstup neumožníme a odporučíme Vám, aby ste prišli neskôr. Prosíme, rešpektujte to. Naše rozhodnutie Vám vždy aktuálne zdôvodníme.
Pri každom príchode k Vášmu dieťaťu podľa pokynov personálu v indikovaných prípadoch používajte respirátor FFP2, nechty na rukách musia byť krátke, nenalakované, odložte si šperky a hodinky, oblečte jednorazový plášť, na ktorom si vyhrniete rukávy až po lakte a vykonajte hygienickú dezinfekciu rúk až po lakte a nepoužívajte silné parfémy. Postup hygienickej dezinfekcie rúk Vám podrobne vysvetlí službukonajúca sestra. Trvanie Vášho pobytu využite na uspokojenie potrieb Vášho dieťaťa, tak, aby to bolo prínosom pre všetkých. Váš odchod z oddelenia nahláste službukonajúcej sestre.
Pri kontakte s dieťaťom využívajte liečebný dotyk, ktorý spočíva v postupnom priblížení rúk k telu dieťaťa. Ruku zľahka položte na hlavičku, alebo podbruško dieťaťa. Ak je Vaše dieťatko nepokojné, dôležité je zotrvať v pokoji až do ukľudnenia dieťaťa, nevystavujte ho ďalším stimulom – neprihovárajte sa mu, nehlaďte ho. Odďaľovanie rúk na záver musí byť vždy pozvoľné.
Počas pobytu pri svojom dieťati venujte všetku pozornosť len jemu, pozorujte a spoznávajte ho, neobzerajte a neporovnávajte svoje dieťa s inými deťmi a rešpektujte odporúčania ošetrovateľského personálu. Nevenujte pozornosť ostatným pacientom ani činnosti personálu, ktorá sa netýka Vášho dieťaťa.
Mobilný telefón môžete použiť len na vyhotovenie fotiek (bez blesku) alebo videozáznamu Vášho dieťaťa bez súčasného snímania personálu! Prosíme Vás, počas pobytu pri dieťati a kontakte s ním nepoužívajte mobilný telefón na vybavovanie si svojich osobných, súkromných záležitostí!
V prípade prebiehajúceho diagnostického a terapeutického výkonu môžete byť požiadaní o prerušenie Vašej prítomnosti.
Počas prebiehajúcej veľkej vizity s prednostom alebo so zástupcom prednostu kliniky môžete byť prítomní pri lôžku svojho dieťaťa, ale po pristúpení k ďalšiemu pacientovi, prosíme, opustite miestnosť.
Telefonické informácie len rodičom poskytujeme prednostne v čase od 09:00 – 14:00 hod., pp. počas celého dňa (043/4203 130 – JVSN, 043/4203 296 - JIS).
Informácie o zdravotnom stave, výsledkoch vyšetrení, liečbe a plánovaných terapeutických postupoch poskytuje ošetrujúci lekár. Ošetrujúca sestra Vás bude informovať o ošetrovateľských postupoch. Službukonajúci lekár v čase od 15.00 – 07.00 hod. Vás bude informovať len pri akútnej zmene zdravotného stavu Vášho dieťaťa.
Ak sa potrebujete podeliť so svojimi pocitmi, problémami a otázkami v akejkoľvek súvislosti s predčasným pôrodom a narodením Vášho bábätka predčasne alebo narodením ťažko chorého bábätka a rozhodli ste sa v tejto náročnej životnej situácii vyhľadať podporu a odbornú pomoc, je tu pre Vás psychológ p. Mgr. Balážová. Prosíme Vás, dopredu informujte ošetrujúceho lekára, aby mohol toto stretnutie dohodnúť.
Duchovnú službu s možnosťou krstu Vášho dieťaťa v kritickom stave poskytuje rím.-kat. duchovný (043 / 4203 428, 0908 479 735) alebo diakonka ECAV (0907 770 858).
Monitor je zariadenie na sledovanie životne dôležitých telesných funkcií dieťaťa. V prípade zmien sledovaných parametrov monitor reaguje zvukom, ktorým upozorní personál.
Pacienti často potrebujú kyslík, ktorý sa podáva cez tvárovú masku, kyslíkové okuliare alebo dýchací prístroj - ventilátor, ktorý zabezpečuje dýchanie. Podobne ako monitor v prípade zmien sledovaných parametrov reaguje zvukovým signálom, ktorým upozorňuje personál.
Vaše dieťa môže mať zavedený jeden alebo viacero vnútrožilových vstupov, cez ktoré sa podávajú rôzne lieky a výživa. Ďalšie hadičky pomáhajú odsávať tekutinu alebo vzduch z rôznych dutín tela. Iné merajú teplotu, EKG, saturáciu kyslíka a veľa ďalších parametrov.
Pri Vašom prvom príchode prosíme doneste svojmu dieťaťu balík jednorazových plienok potrebnej veľkosti (Pampers, Fixies, Huggies...), balík vlhkých utierok s obsahom 99% vody, digitálny teplomer do konečníka (Microlife, Thermoval), kefku na vlásky a upokojujúci cumlík, ktorý je možné sterilizovať pri teplote 121oC .
Pre predčasne narodené dieťa upokojujúci cumlík je možné zakúpiť v nemocničnej lekárni pri hlavnom parkovisku („Lekáreň v nemocnici“).
Digitálny teplomer a kefku na vlásky Vám vrátime pri prepustení dieťaťa domov.
Len čo to zdravotný stav Vášho dieťaťa dovolí, pozveme Vás, aby ste sa po dohovore s ošetrujúcim lekárom zúčastňovali na ošetrovaní Vášho dieťaťa. Počas pobytu sa zaučíte v kúpaní, prebaľovaní, kŕmení, rehabilitácii a v iných ošetrovateľských výkonoch, ktoré sú potrebné u Vášho dieťaťa. Počas noci si ošetrujete a kŕmite svoje dieťa podľa dohovoru s ošetrujúcou sestrou.
Izby pre sprevádzajúce matky sú k dispozícii na pracovisku kliniky na prvom poschodí. Dojčiace matky majú podľa platných prepisov ubytovanie a celodennú stravu poskytovanú bezplatne.
Ak sa Vaše dieťa narodilo v Martine, vyzdvihnite si jeho rodný list na matrike (Mestský úrad, Vajanského námestie č. 1) a prihláste ho v zdravotnej poisťovni, kópiu preukazu nám doneste do 60 dní od narodenia dieťaťa.
Ak máte záujem sa osobne rozprávať s prednostom kliniky, zástupcom prednostu o zdravotnom stave dieťaťa alebo s vedúcou sestrou o ošetrovateľských problémoch, prosíme Vás, dopredu informujte ošetrujúceho lekára, aby mohol toto stretnutie dohodnúť.
Počas prvého roku života môže u dieťaťa dôjsť k nepravidelnému dýchaniu, alebo dokonca k zástave dýchania. V niektorých prípadoch zástava súvisí so „ Syndrómom náhleho úmrtia dojčiat“ – SIDS. Príčiny tohto syndrómu neboli zatiaľ zistené a nie je ich možné vopred diagnostikovať. Pre Váš spokojný spánok Vám ponúkame monitor pre kontrolu dychu dieťaťa, ktorý sníma pohyby dieťaťa, a v prípade, že dôjde k zlyhaniu dýchania, monitor spúšťa zvukový a svetelný signál. Monitor nemôže predchádzať nepravidelnému dychu, či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje Vás v prípade ohrozenia dieťaťa. V prípade Vášho záujmu o monitor, v deň prepustenia Vám ho zapožičiame, pričom minimálna doba zapožičania je 6 mesiacov za 48.- €. Pokiaľ sa rozhodnete monitor ďalej používať, aj po uplynutí doby zapožičania, kontaktujte neziskovú organizáciu „Nadácia križovatka“. Ďalšie informácie nájdete na www.nadaciakrizovatka.sk
Mostom medzi rodinami a odbornou verejnosťou s cieľom zlepšiť starostlivosť o predčasne narodené deti a zabezpečiť im čo najlepší štart do života je občianske združenie - rodičovská organizácia „malíček“, ktorá sa venuje pomoci rodinám s predčasne narodenými deťmi. Participujú na rôznych projektoch, snažia sa o zviditeľnenie problematiky predčasných pôrodov, starostlivosti o “predčasniatka” a o komplexnú starostlivosť o rodiny. Ďaľšie zaujímavé informácie nájdete na www.malicek.sk
Materské mlieko je tekutinou veľmi komplexnou a svojim zložením zodpovedá potrebám novorodenca. Dojčenie je prirodzený a ničím nenahraditeľný spôsob výživy. Skladba materského mlieka sa mení nielen v priebehu jedného dojčenia, ale aj v priebehu celého laktačného obdobia. Znamená to, že sa prispôsobuje aktuálnym výživovým potrebám dojčeného dieťaťa, čo je veľmi dôležité pre jeho zdravý rast, telesný vývin a psychické zdravie.
Imunologický prínos materského mlieka je veľmi významný. Materské mlieko obsahuje veľa zložiek s protizápalovým účinkom, ktoré chránia dieťa pred niektorými infekciami. Telesným kontaktom matky a dieťaťa po pôrode sa prehlbuje vzájomné citové puto. To je veľmi dôležité pre ďalší psychický a sociálny vývin dieťaťa. Pre nedonosené alebo choré dieťa je základom výživy materské mlieko, a to najmä vtedy, keď môže byť vypité priamo z prsníka. To však často z rôznych dôvodov nie je možné. V takom prípade môžete svojmu dieťatku mlieko odsávať.
S odsávaním materského mlieka treba začať čo najskôr – ideálne do 2 hodín po pôrode. Odsávanie materského mlieka je potrebné realizovať 8 – 12 krát denne, 15 – 20 minút. Odporúča sa večer tesne pred spaním ešte poslednýkrát odsávať materské mlieko, a potom nerušene relaxovať aspoň 5 hodín. Na podporu odsávania a ľahšie získanie kolostra prvé dni po pôrode má veľký vplyv masáž prsníkov „Plata Rueda“ (uchopenie prsníka dlaňami zhora a zdola - dlane proti sebe a masírovanie tlakom do strán). Samotná masáž zaberie 15 – 20 minút. K udržiavaniu laktácie prispievajú aj rôzne relaxačné techniky ( počúvanie hudby, priloženie teplých obkladov a pod.), ktoré vyvolajú spúšťací (Let- down) reflex, aby odsávanie bolo jednoduchšie a mlieko bohatšie na obsah tukov. Manuálne odsávanie materského mlieka je prirodzená, jemnejšia, ľahko použiteľná a veľmi efektívna metóda. Prvé dni po pôrode umožní získať aj menšie množstvo materského mlieka. Materské mlieko môžete skladovať pri izbovej teplote do 3 hodín. Čo najskôr, keď to zdravotný stav Vášho dieťaťa dovolí, bude priložené k prsníku, čo i len na krátku chvíľu. Rozhodujúca je pri tom schopnosť dieťaťa udržiavať si telesnú teplotu, jeho zrelosť, koordinácia dýchacieho, sacieho a prehĺtacieho reflexu.
a) 5 minút odsávať prsníky – prestávka – 5 minút odsávať prsníky – prestávka. Tento proces sa odporúča opakovať 3 krát.
b) 7 minút odsávať jeden prsník, 7 minút druhý – prestávka – 5 minút jeden prsník, 5 minút druhý – prestávka – 3 minúty jeden prsník, 3 minúty druhý.
V prípade, že sa rozhodnete používať odsávačku, je potrebné ju 1 krát denne vysterilizovať. V domácom prostredí varom aspoň 5 minút. Po každom odsatí mlieka odsávačku mechanicky umyte horúcou vodou a nechajte voľne vysušiť.
Materské mlieko sa musí skladovať v uzavretom sterilnom sáčku. V chladničke sa môže mlieko skladovať 24 hodín, v mrazničke pri -18°C 1 mesiac.