Zuby deštruované kazom, mŕtve zuby, ponechané zubné korene a sťažené prerezávanie najmä dolných tretích stoličiek/zubov múdrosti/osmičiek sú najčastejšou príčinou vážnych zápalov šíriacich sa do mäkkých tkanív okolo čeľuste a sánky, ktoré ohrozujú zdravotný stav či život pacienta. V prípadoch menej rozsiahlych zápalov sa chirurgická liečba realizuje v lokálnej anestézii. Štandardným liečebným postupom je extrakcia príčinného zuba, vypustenie hnisu cez extrakčné lôžko alebo sliznicový rez a drenáž zápalového ložiska. Pri rozsiahlych zápaloch je nevyhnutné pacienta hospitalizovať a v celkovej anestézii odstrániť príčinu zápalu, následne revidovať a drénovať všetky zápalom postihnuté okoločeľustné priestory aj z rezov cez kožu.
Zub múdrosti tretí molár/tretia stolička sa prerezáva do ústnej dutiny ako posledný. Pre nedostatok priestoru môže zostať rozlične uložený v kosti úplne (retencia), alebo sa prereže len čiastočne (semiretencia). Chirurgické odstránenie zuba múdrosti sa zvyčajne vykonáva v miestnom znecitlivení, zriedkavo v celkovej anestézii. Najskôr sa odklopí ďasno, resp. ústna sliznica, zub múdrosti sa sprístupní odstránením okolitej kosti v čeľusti alebo sánke, odkrytý zub sa odstráni celý, alebo po častiach, pomocou pák či klieští. Napokon sa rana uzavrie zošitím sliznice.
je obnoviť ich pôvodný tvar a funkciu. V závislosti od druhu a závažnosti poranenia sa používajú dva spôsoby liečby, ktoré sa uskutočňujú buď v miestnom/lokálnom znecitlivení, alebo v celkovej anestézii.
Konzervatívna/nie operačná liečba. Pri jednoduchej zlomenine sánky sa kostné úlomky vrátia do pôvodnej polohy. Uvoľnené alebo poškodené zuby, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť hojenie, sa musia odstrániť. Na zuby čeľuste a sánky sa pomocou drôtov pripevnia kovové dlahy, ktoré sa navzájom pevne spoja. Počas približne 4-týždňového znehybnenia pacient nemôže otvoriť ústa, konzumuje len tekuto-kašovitú stravu. Proces hojenia sa kontroluje pomocou rtg snímok.
Operačná liečba. Komplikované, roztrieštené, viacpočetné, otvorené zlomeniny, bezzubosť, patologické zlomeniny sánky a čeľuste, ako aj prípady, keď nie je možné dlhodobé znehybnenie spojením čeľuste a sánky, vyžadujú operačnú liečbu. Najčastejšie sa lomné línie sprístupnia pomocou rezov sliznice v ústach, kože pod sánkou alebo v oblasti dolných a bočných okrajov očníc. Úlomky kosti sa napravia do pôvodného správneho postavenia a navzájom spoja titánovými platničkami/dlahami a skrutkami (prípadne drôtenými slučkami), ktoré sa spravidla neodstraňujú. V závislosti od druhu zlomeniny sa čeľusť a sánka znehybnia, ako pri konzervatívnej liečbe.
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii štandardnou operačnou technikou na nezhubné, ojedinele aj menšie zhubné nádory s nižším stupňom malignity. Operačný prístup je vedený bezprostredne pred ušnicou smerom do podsánkovej oblasti. Počas odstraňovania nádoru a časti žľazového tkaniva je dôležitá identifikácia vetiev tvárového nervu. Na záver sa do operačnej rany na niekoľko dní zavádza rúrkový drén.
Liečba zhubných nádorov sa realizuje v celkovej anestézii. Pozostáva z resekcie nádorom postihnutého tkaniva s dostatočným bezpečnostným lemom a odstránenia postihnutých regionálnych podsánkových a krčných lymfatických uzlín, niekedy až po kľúčnu kosť. Pri rozsiahlych nádoroch je nevyhnutná aj rekonštrukcia vzniknutých defektov s cieľom obnovenia funkcie prijímania potravy a komunikačnej schopnosti. Podľa rozsahu a stupňa nádoru sa chirurgická liečba môže zabezpečiť aj ožarovaním a chemoterapiou na onkologickom oddelení.