Dni v týždni | V čase |
---|---|
Utorok | 10:00 — 15:00 |
Streda | 10:00 — 15:00 |
Na ambulancii realizujeme vyšetrenie pacientov s benígnymi a malígnymi ochoreniami žalúdka, s refluxnou chorobou žalúdka, hiátovou herniou a taktiež vyšetrenia v rámci bariatrickej chirurgie. V rámci bariatrickej chirurgie úzko spolupracujeme s Obezitologickou ambulanciou UNM, ktorá zabezpečuje komplexnú konzervatívnu liečbu obezity, prípravu na bariatrický výkon ako aj dlhodobé odborné sledovanie pacientov po bariatrickom výkone.
Obezita predstavuje civilizačné ochorenie a je príčinou množstva ďalších ochorení, akými sú cukrovka (diabetes mellitus), kardiovaskulárne ochorenia, poruchy pohybového aparátu, zvyšovanie rizika rakoviny, či psychické poruchy. Rovnako limituje pacienta aj v spoločenskom a voľnočasovom uplatnení.
Okrem režimových a dietetických opatrení, ktoré sú často nedostatočne efektívne, je ďalšou z možností liečby chorobnej obezity aj chirurgická liečba, ktorá sa nazýva bariatrická chirurgia.
Je to odvetvie chirurgie, ktoré použitím moderných, miniinvazívnych (laparoskopických) metód umožňuje zmeniť fungovanie tráviaceho traktu obéznych ľudí , s následným znížením telesnej hmotnosti, ako aj zlepšením priebehu pridružených ochorení, najmä cukrovky (nazýva sa preto aj metabolická chirurgia).
Na meranie obezity sa najčastejšie používa index telesnej hmotnosti (BMI -z angl. Body Mass Index). Je to ľahko vypočítateľný parameter, ktorý sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou telesnej výšky v metroch.
Vzorec pre výpočet: BMI = m/h2 (m - telesná hmotnosť v kilogramoch, h - telesná výška v metroch).
Fyziologická hodnota BMI u zdravého človeka sa pohybuje medzi 18,5 - 25. Pri hodnotách 25 - 30 hovoríme o nadváhe. Obezita začína pri BMI nad 30, hodnoty nad 40 sa označujú ako ťažká (morbídna) obezita, ktorá predstavuje vážne zdravotné riziko a vyžaduje terapeutický zásah.
Na operačnú liečbu sú vhodní pacienti spĺňajúci nasledujúce kritéria:
Operačné výkony sa delia na dve základné skupiny - reštrikčné (zmenšujúce objemovú kapacitu tráviaceho traktu) a malabsorbčné (meniace vstrebávanie živín v tráviacom trakte). Každý typ operácie je indikovaný individuálne pre každého pacienta po starostlivom zhodnotení stavu obezity, pridružených ochorení a psychologickom, resp. psychiatrickom vyšetrení. Pred samotnou indikáciou bariatrickej operácie je pacient vyšetrený chirurgom, metabolickým lekárom a psychológom (psychiatrom). Podľa potreby sa dopĺňajú vyšetrenia inými odborníkmi. Každý výkon bariatrickej chirurgie je zväčša nevratný, a preto jeho indikácii musí predchádzať veľmi starostlivé zváženie ako zo strany lekára, tak aj zo strany samotného pacienta.
Patria medzi najefektívnejšie operácie z pohľadu znižovania hmotnosti ako aj z pohľadu korekcie metabolických porúch. V porovnaní s reštrikčnými operáciami, kde sa operuje len na žalúdku, pri malabsorbčných operáciách sa operuje aj na tenkom čreve. Princíp týchto operácii spočíva v zmenšení plochy vstrebávania.
Napriek výraznému efektu operácie na zníženie hmotnosti musí pacient po operácii naďalej dodržiavať určité režimové opatrenia. Diéta by mala byť nízkotuková, vysokobielkovinová, porcie by mali byť menšie a podávané častejšie, avšak s celkovou redukciou množstva. Dôležité je denné dopĺňanie stravy o multivitamínové prípravky a stopové prvky v závislosti od bariatrického výkonu. Každý pacient je po operácii inštruovaný našim metabolickým lekárom o najvhodnejšom type diéty.
U každého pacienta sa vykonávajú pravidelné kontroly za 6 mesiacov, 12 mesiacov od výkonu a v ďalšom priebehu raz ročne. Pri každej kontrole sa okrem vyšetrenia krvi hodnotí aj samotný pokles hmotnosti, antropometrické parametre, zmeny fyzickej aktivity a kvalita života. Podľa potreby sa dopĺňajú psychologické konzultácie.
Komplexný servis bariatrickej chirurgie poskytuje tím odborníkov Chirurgickej kliniky a Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice Martin. Dané pracovisko je vybavené personálne aj priestorovo na riešenie nadmerne obéznych pacientov.
MUDr. Juraj Krivuš