Na našej klinike sa venujeme liečbe profesionálnych ochorení uvedených v Zozname chorôb z povolania, Príloha č. 1 k zákonu o sociálnom poistení č. 461/2003 Z. z.
Najväčší podiel na počte hlásených chorôb z povolania majú choroby kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín z dlhodobého, nadmerného, jednostranného zaťaženia horných končatín.
Syndróm karpálneho tunela. Ochorenie sa rozvíja na základe často sa opakujúcich pohybov v práci alebo pri iných činnostiach. Syndróm sa spravidla vyskytuje u ľudí pracujúcich na montážnych a šijacích linkách, na počítači. Závažnosť postihnutia sa zisťuje vyšetrením nervov (EMG). Subjektívne sa prejavuje tŕpnutím a mravenčením prstov ruky. Častejšie bývajú postihnuté ženy. K ďalším vyvolávajúcim faktorom patrí diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy. V liečbe sa používajú fyzikálno - rehabilitačné procedúry, protizápalové analgetiká, lieky na uvoľnenie svalov, injekcie kortikoidov aplikovaná do zápästia, znehybnie zápästia špeciálnym fixátorom. V ťažkých prípadoch sa operačne prerušuje zápästné väzivo utláčajúce nerv.
Entezopatie sú poruchy úponov svalov a šliach, prejavujúce sa patologickými zmenami pri úponoch šliach, väzov a kĺbových púzdier do kostí. Patologicko-anatomickými zmenami sú dystrofie, mikrotrhliny, vytrhávanie Sharpeyských vlákien z kosti, mechanicko iritačný zápal, periostitída, metaplázia, osifikácia. Príčinou entezopatií je akútne alebo chronické preťažovanie, mikrotraumatizácia, stereotypne opakované pohyby a činnosti, zápal svalových úponov, degeneratívne zmeny úponov.
Najčastejšie lokalizácie entezopatií sú oblasti ramena, lakťa, ruky.
Entezopatie v oblasti ramena: „Syndróm bolestivého ramena“
Ochorenie ciev, nervov, svalov, kostí a kĺbov horných končatín (výnimočne dolných končatín), ktoré vzniká následkom dlhotrvajúceho lokálneho pôsobenia vibrácií na horné končatiny.
Príklady rizikovej práce: