Unikátna operácia medzistavcovej platničky

  • 07.12.2017

Neurochirurgický tím UNM pod vedením Doc. MUDr. Branislava Kolarovszkého, PhD. implantoval pacientovi prvú individuálnu náhradu medzistavcovej platničky v oblasti krčnej chrbtice vyrobenú na mieru technológiou 3D tlače. Operačný zákrok trval dve hodiny. Jeho cieľom bolo uvoľniť nervové štruktúry a nahradiť dve poškodené krčné medzistavcové platničky. 

Príprava na unikátnu operáciu trvala dva mesiace. Podľa slov Doc. Kolarovszkého pacient v úvodnej fáze podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré odhalilo stupeň poškodenia medzistavcových platničiek, ako aj útlak nervových štruktúr. Pre výrobu individuálnych titánových implantátov potrebovali medicínski inžinieri CEIT Biomedical Engineering z Košíc aj vstupné dáta z počítačovej tomografie (CT vyšetrenie). Výhodou  implantátov vyrobených z titánovej zliatiny je ich porézna štruktúra, ktorá, ako uviedol Doc. Kolarovszki, umožňuje dokonalé zrastenie implantátu so susedným stavcom. Špecifikom operácie je aj prítomnosť biomedicínskeho inžiniera priamo na operačnej sále počas samotného zákroku.

50-ročný pacient, ktorý raritnú operáciu v UN Martin podstúpil, mal niekoľko rokov neustupujúce bolesti krčnej chrbtice a hlavy. Útlak miechy a nervových koreňov mu spôsobil stratu citlivosti a poruchu hybnosti v horných končatinách, čo sa reálne prejavilo neschopnosťou udržať v rukách predmety. V prípade, že by operáciu nepodstúpil, hrozilo mu ochrnutie. Dva týždne po zákroku sa mu obnovila citlivosť prstov rúk, zlepšila sa hybnosť rúk a krčnej chrbtice.

Spolupráca UN Martin s biomedicínskymi inžiniermi košickej spoločnosti CEIT Biomedical Engineering trvá už tri roky. Prvým spoločným projektom bol titánový implantát časti lebky určený na rekonštrukčnú operáciu devastačného poranenia hlavy. Okrem neurochirurgov použili individuálne titánové implantáty vyrobené technológiou 3D tlače aj maxilofaciálni chirurgovia UNM, ktorí nahrádzali pacientovi časť sánky a tiež hrudníkoví chirurgovia UNM, ktorým sa podarilo pacientke s onkologickým ochorením úspešne implantovať časť hrudnej kosti. Všetky spomínané operácie boli unikátne a na Slovensku sa uskutočnili po prvý raz. Podľa slov obchodného riaditeľa CEIT Biomedical Engineering Ing. Rastislava Penciaka dokážu košickí biomedicínski inžinieri  vyrobiť pre človeka  akékoľvek tvrdé tkanivo, teda všetkých 206 kostí.

FOTO: Igor Stančík