Prinášame modernú liečbu infiltrujucej endometriozy

  • 04.04.2025

Univerzitná nemocnica Martin rieši ako jediná na Slovensku hlboko infiltrujúcu endometriózu multidisciplinárnym prístupom - počas jednej komplexnej operácie, ktorá sa vykonáva najmodrenejším robotickým systémom Da Vinci Xi. Ide o ochorenie, pri ktorom sliznica maternice prerastá do okolia brušnej dutiny a postihuje aj okolité orgány malej panvy – vaječníky, pobrušnicu, črevá, močovody a močový mechúr. Vďaka multidisciplinárnemu prístupu je pacientka uspaná len raz a postupne ju operuje gynekológ, urológ a chirurg. Výhodou robotickej operácie je mini invazívny prístup a rýchlejšia rekonvalescencia po výkone. Ako informoval doc. MUDr. Tibor Bielik, PhD., abnormálny rast buniek sliznice maternice je nezhubné ochorenie, ktoré postihuje ženy v menopauze aj v reprodukčnom veku. Endometriózou trpí približne 30% žien. „Hlavnými symptómami je veľká bolesť, ženy počas menštruácie silno krvácajú. Ďalším problémom, ktorý toto ochorenie spôsobuje je, že ženy majú problém otehotnieť,“ doplnil primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a JLF UK. Samotná operácia edometriózy trvá podľa závažnosti nálezu od 2 do 4 hodín. Vďaka minimálne invazívnej robotickej operácii je pacientka prepustená do domácej liečby už na štvrtý deň po výkone. „Pri porovnaní s laparoskopickými operáciami je robotický systém oveľa presnejší a detailnejší. Ak endometrióza postihuje hrubé črevo len na povrchu a nie v celej jeho hrúbke, robot nám umožní odstrániť ju len povrchovo, bez toho, aby sme boli nútení odobrať časť hrubého čreva,“ vysvetlil výhody robotického prístupu vedúci lekár Centra robotickej chirurgie UNM MUDr. Marek Adámik, PhD.

Ako informoval prof. MUDr. Kamil Biringer, PhD., prodekan Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, robotický systém Da Vinci Xi  môže nemocnica používať vďaka spolupráci s lekárskou fakultou, ktorá tento robotický systém získala z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. „Nemocnica s lekárskou fakultou sledujú spoločný cieľ – využívať výskumnú infraštruktúru na výkon vedecko-výskumnej činnosti vrátanie využitia nových diagnostických a terapeutických postupov v rámci výchovy a vzdelávania vo vede a na výkon liečebno-preventívnej starostlivosti,“ priblížil prodekan pre rozvoj fakulty a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a JLF UK profesor Biringer.

Vo štvrtok 3. apríla sa v Robotickom centre UNM konal live prenos z operácie endometriózy, ktorý bol komentovaný a premietaný na Endoskopický videoworkshop v Žiline, ktorej sa zúčastnilo približne 100 odborníkov z oblasti gynekológie.