Počet kožných melanómov pribúda
- 24.05.2018
Dermatovenerologická klinika sa zapojila do preventívnej kampane Európsky deň melanómu 2018. Pri tejto príležitosti poskytla počas 9. a 14. mája pacientom v ambulancii nádorových ochorení bezplatné vyšetrenie znamienok. Možnosť preventívneho vyšetrenia kože v UNM využilo 150 ľudí. „Ani u jedného pacienta sme nediagnostikovali žiadny kožný malígny melanóm. Len vo veľmi nízkom percente mali pacienti na koži rizikové, klinicky atypické znamienka, ktoré sme im odporučili ďalej riešiť v spolupráci s ich spádovým kožným lekárom alebo plastickým chirurgom“ uviedla doc. MUDr. Eva Minariková, PhD., zástupkyňa prednostu Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine. U starších ľudí sú badateľné najmä nálezy seboroických keratóz, ktoré predstavujú benígne nezhubné kožné prejavy spôsobujúce pacientom len kozmetické problémy. V mnohých prípadoch sme tak pacientov mohli upokojiť, aby z týchto typov kožných lézií nemali zbytočný strach.
Malígny melanóm je zhubný kožný nádor z melanocytov a pigmentových buniek nachádzajúcich sa nielen v koži, ale aj v očiach, tráviacom trakte a taktiež na slizniciach. Malígny melanóm tak môže vzniknúť v hociktorej časti tela, nielen na koži. Štandardne sa pri klinickom vyšetrení používajú ručné a digitálne dermatoskopy. V liečbe melanómu zohráva dôležitú funkciu včasné rozpoznanie, nakoľko sa podieľa na úmrtí pacientov s kožnými nádormi vo vysokom percente. U mužov je vo všeobecnosti najčastejšou lokalizáciou podľa literatúry chrbát, u žien nohy. „Priemerný vek mužov a žien, u ktorých bol v roku 2017 v UNM diagnostikovaný malígny melanómom bol 62 rokov“ tvrdí doc. Minariková a dodáva, že celosvetovo ročne na diagnózu malígneho melanómu zomiera stále viac pacientov.
Počet malígnych melanómov pribúda rýchlejšie ako iných typov nádorov. Dermatovenerológovia však výraznou mierou prispievajú k včasnému rozpoznaniu malígnych melanómov, a to práve zapojením sa do kampane Európsky deň melanómu. Primárnu úlohu tu však zohráva pacient. Pri zistení akejkoľvek zmeny farby a veľkosti svojich znamienok by mal ihneď navštíviť najbližšieho kožného lekára, a to bez potreby prinesenia výmenného lístka. Kožní lekári kontrolujú podozrivo meniace sa znamienka v rámci melanómového dňa jedenkrát ročne. Aj napriek intenzívnej osvete sa však často stretávajú s pacientami, ktorí prichádzajú na prvé kožné vyšetrenie s rozsiahlymi krvácajúcimi a zanedbanými kožnými malígnymi melanómami.
Je vedecky dokázané, že vplyv slnečného žiarenia má rakovinotvorný účinok na kožu. Obzvlášť v detstve je spálenie kože slnečnými lúčmi mimoriadne rizikové a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku melanómu. Kožní lekári preto odporúčajú maximálnu možnú ochranu pred UV žiarením, a to používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Príčinou vzniku malígneho melanómu môže byť aj dedičnosť.
18.5.2018