Nová nádej pre pacientov so syndrómom krátkeho čreva
- 13.09.2020
Univerzitná nemocnica Martin ako prvá na Slovensku podala pacientovi so syndrómom krátkeho čreva a chronickým črevným zlyhaním liek, ktorý dokáže zväčšiť jeho rezorbčnú plochu nárastom črevných klkov. Liek Revestive dostala pacientka, ktorej po veľmi vážnej dopravnej nehode museli odobrať podstatnú časť tenkého aj hrubého čreva. Všetky potrebné živiny si musela odvtedy denno-denne podávať vnútrožilovou výživou. Vďaka úplne novej liečbe, ktorá doteraz nebola na Slovensku dostupná, sa po rokoch kvalita jej života opäť zlepšuje.
„Tenké črevo je dôležitým orgánom, pretože práve cez neho sa do tela človeka vstrebávajú tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny a stopové prvky. Pokiaľ nie je črevo dostatočne dlhé, človek nemá v tele potrebné množstvo živín, aby dokázalo prosperovať a začne chradnúť,“ uviedol MUDr. Juraj Krivuš, zástupca prednostu 1. Internej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin pre metabolickú časť. Ako ďalej vysvetlil, „podaním lieku Revestive tenké črevo zväčší svoj objem, zlepší sa jeho prekrvenie a zásoba kyslíka, takže sa následne živiny, ktoré cez neho prechádzajú, môžu do tela lepšie vstrebať.“ Mesačná liečba pomocou lieku, ktorý funguje na princípe rastového faktora, vychádza na približne 16-tisíc eur. Pre pacientov je však aj napriek tomu dostupná. Liek Revestive na Slovensku plne hradí Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa primára 1. internej kliniky UNM je predpoklad, že jeho podaním dôjde u niektorých pacientov k úplnému ukončeniu vnútrožilovej formy výživy.
„Je to fantastické. Veľmi sa z toho teším a pevne verím, že liečba bude úspešná a že budem pokračovať vo svojej etape nasmerovania na obyčajný, normálny život aj naďalej. Mala by som viac času na veci, ktoré ma bavia a zaujímajú, či už turistika alebo bicyklovanie,“ povedala pacientka Anna Makúchová. Domácu parenterálnu výživu si musela od autonehody podávať denne viac ako 4 roky. „Komplikovanejšie bolo napríklad cestovanie. Musím ju nosiť so sebou, vrátane všetkých zdravotníckych pomôcok,“ dodala pacientka.
Ako vysvetlil primár 1. Internej kliniky UNM J. Krivuš, syndróm krátkeho čreva môže byť anatomický alebo funkčný. Črevo je krátke alebo má kvôli poruche znemožnené vstrebávanie živín. Syndróm krátkeho čreva môže nastať aj pre rôzne operačné zákroky. „Na Slovensku je asi 100 pacientov, ktorí trpia jedným z týchto dvoch typov syndrómov krátkeho čreva, ochorenie patrí medzi raritné diagnózy. Laická verejnosť, ale aj mnoho odborníkov nevie, že dnes vieme liečiť aj takýchto pacientov, čo má za následok, že mnohí z nich zbytočne chradnú,“ upozornil MUDr. Juraj Krivuš, ktorý je súčasne prezidentom Slovenskej spoločnosti parenterálnej a enterálnej výživy, ktorá sa zaoberá problematikou klinickej výživy a porúch metabolizmu. „Pacientov, ktorí by mohli dostať tento nový liek, ktorý dokáže zväčšiť objem čreva, je však pomer málo. Musia totiž spĺňať prísne indikačné kritéria,“ doplnil lekár. Univerzitná nemocnica Martin plánuje novým liekom pomôcť skvalitniť život aj ďalším vhodným pacientom.
14.09.2020