Nová liečba pre dialyzovaných pacientov s diabetom 1. typu
- 22.01.2025
Univerzitná nemocnica Martin zrealizovala ako prvá na Slovensku úspešnú simultánnu transplantáciu dvoch orgánov od jedného darcu tomu istému príjemcovi. Mŕtvy darca poskytol dialyzovanej pacientke s diabetom 1. typu obličku aj Langerhansové ostrovčeky pankreasu, vďaka ktorým sa jej čiastočne obnovila tvorba inzulínu. Výkon realizovali lekárske tímy I. internej kliniky, Transplantačno-nefrologického oddelenia, Kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie a Rádiologickej kliniky UNM v spolupráci s pražským Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM), ktorý je najväčším špecializovaným klinickým a vedeckovýskumným pracoviskom v Českej republike.
„Simultánna transplantácia obličky a pankreasu od jedného darcu je pre pacienta oveľa výhodnejšia, keďže organizmus prijme naraz orgány s jednotnou genetickou informáciou a je tak oveľa nižšie riziko, že by mohli zlyhať,“ predstavila benefit novej liečby primárka Transplantačno-nefrologického oddelenia UNM prof. MUDr. Ivana Dedinská, PhD., ktorá je zároveň prezidentkou Slovenskej transplantologickej spoločnosti. Prvou úspešne odtransplantovanou pacientkou je 46-ročná Lenka z Bytče. Po odobratí orgánov od mŕtveho darcu jej bola transplantovaná oblička a súčasne bol pankreas, odobratý od toho istého darcu, prevezený do IKEMu, kde českí špecialisti izolovali pankreatické ostrovčeky. Tie následne dopravili naspať do UNM a ešte v ten istý deň boli formou infúzie v spolupráci s rádiológmi aplikované do veny portae príjemkyne. „Samotná izolácia Langerhansových ostrovčekov je zložitý laboratórny proces, kedy sa pankreas očistí a veľmi laicky povedané rozmixuje. Zo získanej zmesi tkaniva sa následne centrifúgou oddelia ostrovčeky a uložia do transplantačného vaku. Je to veľmi moderný spôsob, ktorý sa uplatňuje vo svete. Je však len veľmi málo laboratórií, ktoré sú schopné pankreatické ostrovčeky izolovať. Väčšina z nich preto poskytuje izoláciu aj iným transplantačným centrám. Sme vďační za spoluprácu s Univerzitnou nemocnicou Martin. Je to už naša druhá spolupráca,“ informoval docent Peter Girman, prednosta Kliniky diabetológie IKEM. Pacientka je aktuálne 3 mesiace po výkonoch a má iba 2 jednotky krátkodobo pôsobiaceho inzulínu k jedlu za deň. „Som nesmierne vďačná, že z toľkých pacientov som práve ja dostala túto šancu, po 38 rokoch života s cukrovkou,“ povedala počas tlačovej konferencie pacientka Lenka. Nový typ liečby je zásadným posunom v liečbe pacientov s diabetes mellitus 1. typu, ktorý UNM na Slovensku zavádza ako systematický program spúšťaný v spolupráci s IKEM. „Momentálne máme na Slovensku pripravených cca 10 pacientov k tomuto typu výkonu (či už obličky + pankreatické bunky alebo samotné bunky u pacienta, ktorý je už po transplantácii).
Program sa stáva systematickým programom v SR a je dostupný vo všetkých štyroch transplantačných centrách pre obličky na Slovensku,“ vysvetlila profesorka Ivana Dedinská. Transplantačno nefrologické oddelenie UNM má podľa primárky aktuálne pripravených ďalších dvoch pacientov vhodných na simultánnu transplantáciu obličky a pankreasu.