Neinvazívne vyšetrenie oka pomáha diagnostikovať psychické ochorenia

  • 18.07.2024
Pedopsychiatrické oddelenie UNM začalo využívať pri diagnostike psychických porúch psychofyziologické laboratórium. Vďaka Nadácia Kvapka Nádeje SR sme mohli zakúpiť Pupillometer umožňujúci vyšetrenie pupilárneho reflexu a Eye tracking určený na vyšetrenie priemeru zrenice a očných pohybov. Tieto prístroje umožnia komplexné objektivizovanie zmien psychických funkcií v detskej psychiatrii, ktoré sme doteraz mali možnosť sledovať najmä na základe subjektívneho vyšetrenia. Takýto spôsob diagnostiky je unikátny a používame ho ako jediní na Slovensku.


Oči predstavujú okno do duše a psychických procesov. Ich vyšetrenie pomocou špeciálnych prístrojov dokáže povedať veľa o zmenách v centrálnom nervovom systéme pri psychických poruchách. Pupillometer a Eye tracking umožňujú neinvazívny spôsob vyšetrenia, ktorý je pre pacienta úplne bezpečný a realizuje sa bez akejkoľvek traumatizácie. Takéto vyšetrenie môže odhaliť vývojové zmeny mozgu, ktoré sa objavujú pri psychických poruchách u detí, ako napríklad autizmus. Ide o veľmi senzitívnu diagnostiku vybraných psychiatrických ochorení s určením ich prognózy. Zvlášť v detskej psychiatrii vyšetrenie použitím oboch prístrojov dokáže výrazne pomôcť v sledovaní efektu farmakoterapie, resp. nefarmakologických intervencií pri jednotlivých diagnózach.


Vybudovanie psychofyziologického laboratória bolo dlhodobým zámerom. Na myšlienke pracovali viac ako dvadsať rokov prednosta Psychiatrickej kliniky UNM Doc. Igor Ondrejka a prof. Ingrid Tonhajzerová z Ústavu fyziológie JLF UK. Moderné laboratórium je prienikom vedeckých, klinických a odborných poznatkov a slúži detským psychiatrickým pacientom z hľadiska diagnostického i terapeutického. „V súčasnosti dokážeme diagnostikovať stresový profil pri rôznych diagnózach, podľa ktorého prispôsobujeme a nastavujeme personalizovanú terapiu pre detského pacienta a vieme odhaliť včasné zmeny procesov v organizme ešte skôr, ako sa klinicky prejavia“ popísal spôsob práce v špeciálnom laboratóriu doc. Igor Ondrejka. „Z nášho pohľadu je to zvlášť v detskej psychiatrii nesmierne cenné, pretože vieme objektivizovať psychické a mentálne procesy pomocou zmien vitálnych funkcií, ktoré sa v klinike bežne merajú.“


Nadácia Kvapka Nádeje sa rozhodla zareagovať na akútny nedostatok diagnostických a terapeutických kapacít oddelení detskej psychiatrie na celom Slovensku, kampaňou „Nehádž hlavu za hlavu“, ktorej cieľom je efektívne rozšírenie a modernizácia detských psychiatrických pracovísk nadregionálneho významu. „Sme hrdí na to, že sa nám v rámci tejto kampane podarilo pre Univerzitnú Nemocnicu Martin zabezpečiť moderné diagnostické prístrojové a prevádzkové vybavenie, pre pedopsychiatrickú ambulanciu Psychiatrickej kliniky v hodnote takmer 60 000,- EUR“ uviedol Michal Kaľavský, správca nadácie Kvapka Nádeje. „Sme si istí, že prostredníctvom skorej a presnej diagnostiky, je možné významnou mierou zvýšiť úspešnosť liečby psychiatrických pacientov a prispieť tak k vyriešeniu vznikajúceho zdravotného problému skôr, ako bude nutné zmierňovať následky neskorej alebo nesprávnej liečby.“ 
Projekt podporila aj Nadácia Allianz a Nadácia EPH.