Do Dvorany slávy slovenskej medicíny uviedli osobnosti UNM
- 05.08.2024
Do Dvorany slávy slovenskej medicíny boli počas 14. ročníka slávnostnej ceremónie zaradené aj významné osobnosti Univerzitnej nemocnice Martin – prof. MUDr. Ján Buchanec, DrSc., prof. MUDr. Janka Buchancová CSc. a prof. MUDr. Július Mazuch, DrSc.
Projekt Dvorany slávy slovenskej medicíny má za cieľ spopularizovať významné osobnosti z oblasti medicíny, vedcov a pedagogických pracovníkov, ktorí sa pričinili o rozvoj medicíny, vedeckého bádania a vzdelávania. Svojou celoživotnou prácou prispeli k zvyšovaniu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti a pomáhali šíriť dobré meno slovenskej medicíny v zahraničí. Súčasťou programu boli aj hudobné vystúpenia a výstava obrazov, na ktorej predstavila svoju tvorbu profesorka Janka Buchancová. Maľbe sa venuje 20 rokov a pre jej tvorbu sú charakteristické krajinomaľby prostredia v ktorom žije. V odbornej časti slávnosti bola súčasťou programu prednáška profesora Júliusa Mazucha na tému „História cievnej chirurgie na Slovensku“.
Medailóny ocenených:
prof. MUDr. Ján Buchanec, DrSc.:
Promoval na LF UPJŠ Košice, postgraduálne štúdium absolvoval vo FN Martin a ukončil v špecializáciách pediatria I. st. a pediatria II. st., nefrológia a dorastové lekárstvo. Svoju profesionálnu kariéru zasvätil práci na Klinike detí a dorastu martinskej nemocnice, kde bol od roku 1986 do roku 2001 prednostom. Vedecky sa zameral na problematiku zavedenia nových metodík rádionuklidových vyšetrení uropoetického systému u detí. Jeho najvýznamnejším objavom bolo objasnenie príčiny ortostatickej proteinúrie v súvislosti s poklesom perfúzie obličiek u detí. Je jedným zo zakladajúcich členov International Pediatric Nephrology Association USA a držiteľom viacerých slovenských aj zahraničných ocenení.
prof. MUDr. Janka Buchancová, CSc.:
Promovala na LF UK v Bratislave. V Martinskej nemocnici pracovala na viacerých oddeleniach – infekčnom, chirurgickom, internom a na Klinike pracovného lekárstva a toxikológie, ktorú neskôr aj viedla. Bola vedúcou učiteľkou Univerzity III. veku pri JLF UK. Vo svojom profesijnom zameraní sa venovala hlavne oblasti využitia špeciálnych vyšetrovacích metód v odbore pracovné lekárstvo, hodnoteniu toxicity kovov pomocou atom absorpčnej spektrofotometrie u dospelých, deťoch, u darcov krvi či rôznych rizikových profesiách. Významné sú jej výsledky epidemiologických sledovaní rizikových faktorov pracovného prostredia a výskytu chorôb z povolania. Je držiteľkou viacerých významných ocenení.
prof. MUDr. Július Mazuch, DrSc.
Promoval na LF UPJŠ Košice. Na Chirurgickej klinike JLF UK v Martine bol členom operačného tímu profesora Pavla Šteinera. Neskôr sa stal vedúcim Oddelenia všeobecnej a cievnej chirurgie v NsP v Lučenci, kde pôsobil 25 rokov. V roku 1971 ako prvý v Československu aplikoval lokálne streptokinázu do kmeňa a. pulmonalis pri liečbe masívnej pľúcnej embólie. Od roku 2000 pracuje na Chirurgickej klinike JLF a UNM. Vo svojom odbore sa venuje angiochirurgii, všeobecnej chirurgii, flebochirurgii a gastrointestinálnej chirurgii, pulmonálnej embolektómii a miniinvazívnej a torakoskopickej chirurgii. Má patentovaný zlepšovací návrh – kužeľovú papilo-sfinkteroskopickú sondu. Patrí medzi mimoriadne aktívnych členov SLS a za svoju prácu pre rozvoj medicíny mu bolo udelených množstvo významných ocenení.
Foto: Boris Caban